A turisták is bekapcsolódhatnak a tornai vár felújítási munkálataiba
A tornai várban 2019-ben kezdődtek meg a falazási munkálatok, az idei évben pedig elsősorban a bástya helyreállítására összpontosítanak, jelenleg az ott tárolt anyag tisztításán dolgoznak. A társulás tájékoztatása szerint a következő tevékenység a palota falának helyreállítása lesz, de még nem fejezték be a munkát az északi melléképületben sem. Ahogy az az Castrum Thorna által közzétett tájékoztatásból kiderült, az Újítsd meg a házadat (Obnovme si svoj dom) nevű program keretében idén 47000 eurót kaptak a kulturális minisztériumtól, mely elsősorban négy segédmunkás foglalkoztatását is biztosítja májustól egészen november végéig. A munkások kőművesmunkát végeznek: habarcsot és köveket készítenek, hordják az alapanyagokat, szükség szerint pedig a területet tisztítják a fáktól és bokroktól. Csak úgy mint az előző évek során, az építőanyagot, beleértve a téglákat és a homokot, a vár alatti domb lábától kézzel hordják fel a dombtetőre. Ebbe a látogatókat is bekapcsolják, s egy rajongói csoportnak köszönhetően hétvégi brigádokat is szerveznek, hiszen a szezonban még több kézre van szükség.
A tornai várat 1357-ben Nagy Lajos király egendélyével a Tornay fivérek építették. A Gömörből a Szepességbe vezető útvonal védelmét látta el, később Torna vármegye központja lett. A 15. században husziták ostromolták a várat, majd a század második vége felé Mátyás király vette át az uralkodást, ekkor az ő keze alá került a vár irányítása is. A várat később átépítették, új ágyútornyokat és rondellákat alakítottak ki rajta. A várat a kurucok többször is elfoglalták, és innen irányították az elnyomó Habsburgok elleni felkeléseiket, mely évekkel később a vár vesztét jelentette. A vár védműveit 1685-ben császári parancsra lerombolták, azóta egyre romosabb állapotba került. Utoljára az 1848-as szabadsághracosok találtak benne menedéket, de egy tűzvész a várat végleg lakhatatlanná tette. Szinte teljes lerombolását a II. világháborús események okozták. A tornai vár jelenleg a Kassa és Rozsnyó közti főútvonal egyik meghatározó pontját képezi - írja az Új Szó.
Kiemelt kép: 2023 Július 30. és augusztus 3. között különböző európai országokból érkeztek önkéntesenk a várba. Fotó: https://www.facebook.com/castrumthorna